A NASA két legújabb űreszköze, az SPHEREx űrteleszkóp és a PUNCH napvizsgáló misszió sikeresen elindult kozmikus küldetésére. A kettős felbocsátás helyi idő szerint este 10:09-kor (GMT szerint március 9-én 02:09-kor) zajlott.
Két küldetés, egy rakéta
Az űrkutatás történetében nem példa nélküli, de mindig különleges esemény, amikor több különböző célú eszközt indítanak egyszerre. A költséghatékonyság jegyében a NASA most is ezt a stratégiát választotta: az SPHEREx és a PUNCH egy Falcon 9 hordozórakétán kapott helyet, így spórolva meg egy külön indítás jelentős költségeit.
Az SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) egy rendkívül érzékeny űrteleszkóp, amelynek feladata nem kevesebb, mint az univerzum történetének spektroszkópiai feltérképezése. A misszió során az eszköz több mint 300 millió galaxis és 100 millió csillag spektrumát fogja elemezni, így segítve a kutatókat, hogy jobban megértsék az ősrobbanás utáni kozmikus inflációt és a galaxisok fejlődését.
Naptevékenység új szemszögből
A PUNCH (Polarimeter to Unify the Corona and Heliosphere) küldetés ezzel szemben közelebb marad hozzánk: a Nap koronáját és a helioszférát, vagyis a Nap által befolyásolt kozmikus teret vizsgálja majd. A négy kisméretű műholdból álló rendszer elsősorban a napszél születését és terjedését figyeli, ami nemcsak tudományos szempontból érdekes, hanem gyakorlati jelentőséggel is bír az űridőjárás előrejelzésében.
Hosszú út a felbocsátásig
A most pályára állt űreszközök mögött több éves tervezési és fejlesztési munka áll. Az űrkutatásban jártas szakértők jól tudják, hogy egy-egy ilyen misszió akár évtizedes előkészítést is igényelhet, a koncepció kidolgozásától a végső tesztelésig. Az űreszközök sikeres pályára állítása csak az első lépés – most kezdődik a valódi munka, az adatgyűjtés és -elemzés szakasza.
A NASA mérnökei és tudósai számára a felbocsátás pillanata mindig különleges, hiszen évek munkája ölt testet abban a néhány percben, amikor a rakéta elhagyja a Földet. Az irányítóközpont lelkes reakciója is ezt tükrözte – a szakemberek joggal ünnepelték a sikeres indítást.
A két misszió eredményei várhatóan jelentősen bővítik majd tudásunkat mind a kozmosz távoli részeiről, mind közvetlen kozmikus környezetünkről. Az elkövetkező hónapokban a műszerek kalibrálása és az első adatok feldolgozása lesz napirenden, míg a valódi tudományos felfedezések valószínűleg jövőre kezdődnek majd.
A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: A NASA space telescope launch with a Falcon 9 rocket lifting off at night, control room with excited operators watching screens, showing trajectory tracking. Clear details of the mission control environment.