Több mint egy évtized telt el azóta, hogy a Tesla$298.26 +4.72% 2014-ben megállapodást kötött Nevada állammal a Gigafactory létrehozásáról. A Reno közelében felépült létesítmény azóta a vállalat egyik legfontosabb gyártóbázisává vált, bár fejlődése nem pontosan az eredeti tervek szerint alakult.
A gigaberuházás kihívásai
Az eredetileg tervezett 10 millió négyzetlábas (kb. 930 ezer négyzetméter) komplexum teljes kiépítése még mindig várat magára. A gyár jelenlegi mérete körülbelül 5,3 millió négyzetláb (492 ezer négyzetméter), vagyis az eredeti elképzeléseknek nagyjából a fele valósult meg. Ennek ellenére a Gigafactory Nevada még így is a világ egyik legnagyobb épülete, ahol elsősorban elektromos járművekhez szükséges akkumulátorcellák és hajtásláncok készülnek.
A létesítményben jelenleg több mint 11 ezer ember dolgozik, ami jelentős szám, de elmarad a kezdetben remélt 6500 közvetlen Tesla alkalmazottól és a további, beszállítói láncban létrejövő munkahelyektől. A gyár üzemeltetésében a Panasonic is fontos szerepet játszik, a japán cég a komplexum jelentős részében akkumulátorcellákat gyárt.
Gazdasági hatások
Nevada állam jelentős adókedvezményeket biztosított a Tesla számára a beruházás odavonzása érdekében. Az állammal kötött megállapodás értelmében a vállalat mintegy 1,3 milliárd dollár értékű adókedvezményt kapott. Cserébe a Tesla 3,5 milliárd dolláros befektetést és jelentős munkahelyteremtést ígért a térségben.
A gyár felépítése valóban átalakította Reno és környéke gazdaságát. Az ingatlanárak emelkedtek, új vállalkozások jelentek meg, és a régió technológiai központként kezdett ismertté válni. Ugyanakkor a vártnál kisebb létszámú munkaerő és a nem teljes méretében megvalósult komplexum miatt a beruházás gazdasági haszna elmaradt az előzetes várakozásoktól.
Technológiai jelentőség
Technológiai szempontból a nevadai Gigafactory továbbra is kulcsfontosságú a Tesla számára. A létesítmény gyártja a Model 3 és Model Y járművekhez szükséges akkumulátorcellák jelentős részét, valamint a hajtáslánc kritikus komponenseit. Elon Musk többször is kiemelte, hogy az akkumulátorgyártás házon belül tartása és a gyártási költségek csökkentése elengedhetetlen a megfizethető elektromos járművek előállításához.
A gyár energiaellátását részben megújuló források biztosítják: a tetőn elhelyezett napelemek mellett szélturbinák is hozzájárulnak a komplexum áramellátásához. Ez összhangban van a Tesla fenntarthatósági céljaival, bár a megújuló energia részaránya egyelőre nem éri el a 100 százalékot.
A jövő kilátásai
A Tesla továbbra is tervezi a nevadai Gigafactory bővítését. 2023 elején a vállalat bejelentette, hogy további 3,6 milliárd dolláros beruházással két új létesítményt épít a komplexum területén: egy félautomata teherautókat gyártó üzemet és egy akkumulátorcella-gyárat. Ez a lépés új lendületet adhat a korábban lelassult fejlesztéseknek.
Az elmúlt 11 év tanulságai azonban óvatosságra intenek az új ígéretekkel kapcsolatban. Nevada állam gazdasági szakértői és a helyi közösségek most már reálisabb elvárásokkal tekintenek a bővítési tervekre, tudva, hogy a nagyszabású beruházások gyakran a tervezettnél hosszabb idő alatt és kisebb léptékben valósulnak meg.
A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: Aerial view of Tesla Gigafactory Nevada, enormous industrial complex in desert landscape with solar panels on roof, mountains in background, trucks and cars in parking lots, professional photo quality.