A mexikói drogkartellek üzleti modellje jelentős változáson mehet keresztül a következő hónapokban. Szakértői elemzések szerint a bűnszervezetek az emberrablások számának növelésével próbálhatják kompenzálni azt a bevételkiesést, amit a Trump-adminisztráció szigorú bevándorlási politikája okoz.
Az elmúlt években a kartellek jövedelmének egyre nagyobb része származott a migránsok csempészéséből és „megadóztatásából”. A határátkelések drasztikus visszaesésével azonban ez a bevételi forrás jelentősen csökkenhet, ami arra késztetheti a bűnszervezeteket, hogy más módokon pótolják a kieső pénzt.
Alkalmazkodó bűnözői hálózatok
A mexikói kartellek mindig is gyorsan alkalmazkodtak a változó körülményekhez. Amikor a kábítószer-kereskedelem egy-egy területen akadályokba ütközött, rugalmasan váltottak más illegális tevékenységekre vagy útvonalakra. A szakértők szerint most is hasonló folyamat játszódhat le: ahogy a migránsok száma csökken, úgy kerülhet előtérbe az emberrablás mint alternatív bevételi forrás.
„A kartellek alapvetően üzleti vállalkozásként működnek, csak éppen illegális termékekkel és szolgáltatásokkal kereskednek. Ha az egyik üzletág visszaesik, gyorsan keresnek helyette másikat” – nyilatkozta egy vezető biztonsági szakértő, aki évtizedek óta vizsgálja a mexikói bűnszervezetek működését.
Növekvő veszély a civil lakosságra
Az emberrablások elsősorban a határ menti mexikói településeken élőket, illetve a tehetősebb családokat fenyegetik, de amerikai állampolgárok is célponttá válhatnak. Az emberrablás nem új jelenség a kartellek repertoárjában, ám az eddigi esetek nagy része elsősorban rivális bandák tagjai ellen irányult, vagy a migránsokat célozta. A szakértők attól tartanak, hogy ez a tendencia megváltozhat.
A mexikói hatóságok felkészültsége kérdéses az új helyzetben. Az elmúlt évtizedben a kartellek elleni harc jelentős erőforrásokat emésztett fel, ám a sikerek korlátozottak maradtak. A helyi rendőrséget sok helyen átszövik a korrupció és a megfélemlítés szálai, ami megnehezíti a hatékony fellépést.
Történelmi tanulságok
Nem ez lenne az első alkalom, hogy a mexikói kartellek gyorsan átstrukturálják tevékenységüket. A kokain-kereskedelem visszaszorulása után sokan átálltak a metamfetamin-gyártásra, majd amikor az amerikai marihuána-legalizálás csökkentette a kannabisz-csempészés jövedelmezőségét, az embercsempészet került előtérbe.
Szakértők szerint hosszú távon csak a térség gazdasági fejlődése, a jogállamiság erősítése és a korrupció visszaszorítása nyújthat valódi megoldást a problémára. Addig azonban a határ mindkét oldalán élő civilek fokozott veszélynek lehetnek kitéve, ha a kartellek valóban nagyobb mértékben állnak át az emberrablásokra a migránsok csempészése helyett.
A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: Dramatic photo of Mexican border town at night, with police and security forces visible, a Mexican family walking nervously on street, photojournalistic style, realistic lighting.