Bíróság elé áll Musk keresete az OpenAI ellen, fontos kérdések forognak kockán

Új fejezet kezdődött Elon Musk és az OpenAI közötti jogi csatározásban. A kaliforniai északi kerület bírósága elutasította az OpenAI kérelmét Musk keresetének elvetésére, így a magasra törő vállalkozó és az általa társalapított, de később elhagyott AI-cég között folytatódik a jogvita. A bírói döntés értelmében a nagyszabású per 2026 márciusában kerül tárgyalásra.

Musk vádjai megalapozottak lehetnek

Yvonne Gonzalez Rogers bíró úgy ítélte meg, hogy Musk kellően alátámasztotta azon állításait, miszerint „az alperesek ígéretet tettek az OpenAI nonprofit státuszának és szerkezetének fenntartására, hogy megszerezzék hozzájárulását, és ezt azért tették, hogy megszerezhessék a szükséges tőkét egy olyan profitorientált vállalkozás létrehozásához, amellyel magukat gazdagíthatják”.

A bíró azt is elutasította, hogy Musk hallgatólagos szerződésre vonatkozó követelését elvessék. „Bár nincs kifejezett szerződés, Musk alternatívaként megfelelően állítja, hogy létezik egy tényszerűen vélelmezett szerződés” – jegyezte meg a kaliforniai bíró.

— HIRDETÉS —
Windows 11 Pro
20 880 Ft 12 528 Ft
Hivatalos Microsoft Partnertől
Garantált aktiválás
40% KEDVEZMÉNY
MEGNÉZEM

Musk környezetéből származó forrás „nagy győzelemként” értékelte a bírói döntést a pereskedés világában, kiemelve, hogy a legfontosabb elemek, mint a csalás vádja, továbbra is részei maradtak a keresetnek.

Viszontvádak és ellenérzések

Az OpenAI nem maradt adós a válasszal, és a múlt hónapban viszontkeresettel élt Musk ellen. Állításuk szerint Musk pere „rosszhiszemű” kísérlet arra, hogy hátráltassa az OpenAI fejlődését, és előnyhöz juttassa saját AI-vállalkozását, az xAI-t.

Az OpenAI profitorientált közhasznú vállalattá alakulása célja állítólag a forrásbevonás egyszerűsítése, ám ez visszatetszést keltett az AI-közösség egyes tagjai körében. Geoffrey Hinton, az AI területének elismert szakértője is kritizálta a lépést, volt alkalmazottak pedig figyelmeztetnek, hogy az OpenAI irányváltása a profitot helyezheti előtérbe az emberiség javát szolgáló AI-fejlesztés helyett.

Tét a mesterséges intelligencia jövője

A Financial Times megpróbálta felvenni a kapcsolatot az OpenAI-jal és legnagyobb befektetőjével, a Microsoft-tal. Az OpenAI nem kívánt nyilatkozni, a Microsoft pedig nem válaszolt a megkeresésre.

Ahogy Elon Musk és az OpenAI a tárgyalás felé haladnak, a per kimenetele átformálhatja a mesterséges intelligencia területét, jelentős következményekkel járhat az irányítás, az innováció, valamint a profit és a közjó közötti egyensúly szempontjából.

A vita központi kérdése, ki irányítsa a mesterséges intelligencia jövőjét – a víziókkal rendelkező alapítók vagy a részvényesek? Ez a kérdés túlmutat egy egyszerű jogi vitán, és alapvető fontosságú lehet abban, hogy a mesterséges intelligencia hogyan formálja majd a világunkat az elkövetkező évtizedekben.

A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: Professional portrait of Elon Musk facing Sam Altman in a courtroom setting, tense atmosphere, dramatic lighting, business attire, serious expressions, AI-related imagery in background, photorealistic style, high detail.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük