A Tesla$284.95 +9.80% részvényei több mint 5 százalékkal emelkedtek ($250,8 dollárra) a keddi tőzsdezárást követően, annak ellenére, hogy az első negyedéves eredmények jelentősen elmaradtak a várakozásoktól. A befektetői optimizmust elsősorban Elon Musk ígérete táplálta, miszerint újra több figyelmet fordít a vállalat vezetésére.
Az első negyedéves jelentés szerint a Tesla profitja 71 százalékkal, részvényenként 0,27 dollárra zuhant, bevétele pedig 9 százalékkal, 19,34 milliárd dollárra csökkent – mindkét érték számottevően alulmúlta a Wall Street előrejelzéseit. Az eredményeket több tényező is negatívan befolyásolta, köztük a Model Y gyártósorok egyidejű globális átállítása és a változó piaci környezet.
Az elemzői konferenciahíváson Musk részletesen beszélt a Trump-kormányzatban betöltött szerepéről, ahol a Department of Government Efficiency (DOGE) vezetői pozícióját tölti be. „Ha Amerika hajója elsüllyed, mindannyian vele süllyedünk, beleértve a Teslát és mindenki mást is,” – fogalmazott a vezérigazgató.
Musk ugyanakkor bejelentette: „Valószínűleg már a következő hónaptól a DOGE-ra fordított időm jelentősen csökkenni fog.” Hozzátette, hogy továbbra is heti egy-két napot szán majd kormányzati ügyekre, „amíg az elnök ezt hasznosnak tartja,” de „a következő hónaptól kezdve sokkal több időt fordítok majd a Teslára, most, hogy a Kormányzati Hatékonysági Osztály létrehozásának főbb munkálatai befejeződtek.”
A befektetőket láthatóan megnyugtatta Musk biztosítása arról, hogy a Tesla nincs veszélyben: „Az évek során sok majdnem végzetes helyzeten mentünk keresztül, de most nem vagyunk a szakadék szélén, még csak közel sem.” A milliárdos vállalkozó „rendkívül optimista” maradt a Tesla jövőjével kapcsolatban, amely szerinte „alapvetően nagyszabású önvezető autókon és nagy számban gyártott humanoid robotokon alapul.”
A jövőbeli terveket illetően a Tesla megerősítette, hogy továbbra is június végéig tervezi elindítani robotaxi szolgáltatását Austinban, a sorozatgyártás pedig jövőre kezdődik. A vállalat azt is közölte, hogy az új, megfizethető járművek gyártásának 2025 első felére tervezett megkezdése változatlanul érvényben marad.
Musk kiemelte, hogy a Teslát érinti legkevésbé az autógyártók közül a Trump-féle vámpolitika, amely jelenleg 25 százalékos vámot vet ki minden importált autóra. Vaibhav Taneja pénzügyi igazgató ugyanakkor jelezte, hogy a vámok a Tesla energiaüzletágára nagyobb hatással lesznek a Kínából importált alkatrészek nagy száma miatt, ami befolyásolhatja a tőkebefektetési terveket is.
A cég jelezte, hogy továbbra is körültekintően fektet be a jármű- és energiaüzletágak bővítésébe, de a teljes éves előrejelzését csak a második negyedéves jelentésében vizsgálja felül, figyelembe véve olyan tényezőket, mint az önvezető technológiában elért előrelépések, a gyártás felfutása és a makrogazdasági feltételek alakulása.
Bár az intézményi befektetők pozitívan reagáltak Musk ígéretére, a kiskereskedelmi befektetők továbbra is óvatosabbak maradtak a Stocktwits adatai szerint.
Az elektromos autógyártó előtt álló kihívások ellenére a piac bizakodó a Tesla hosszú távú kilátásait illetően, különösen most, hogy Musk ígéretet tett arra, hogy újra teljes figyelmét a vállalatra összpontosítja.