A csúcstechnológiai szektort újabb hidegzuhany érte, amikor a Nvidia bejelentette, hogy H20 chipjeinek Kínába történő értékesítéséhez a „belátható jövőben” az amerikai kereskedelmi minisztérium engedélye szükséges. A vállalat közleménye szerint a korlátozás határozatlan időre szól, ami tovább mélyíti a két nagyhatalom közötti technológiai szakadékot.
A H20 chipek különösen fontosak, mivel ezeket kifejezetten a kínai piacra tervezték, figyelembe véve a korábbi amerikai exportkorlátozásokat. A Nvidia eredetileg abban reménykedett, hogy ezekkel a módosított chipekkel megkerülheti a szigorú szabályozást, de a jelenlegi döntés azt mutatja, hogy Washington tovább szűkíti a mozgásteret.
Mélyül a technológiai hidegháború
Az amerikai kormányzat már korábban is szigorú korlátozásokat vezetett be a fejlett félvezetők Kínába történő exportjára vonatkozóan, különösen azokra, amelyeket mesterséges intelligenciához és szuperszámítógépekhez használhatnak. A mostani lépés azonban azt jelzi, hogy még a kifejezetten a kínai piacra szabott, csökkentett teljesítményű chipek esetében is fennáll a nemzetbiztonsági aggodalom.
Szakértők szerint az engedélyeztetési eljárás bevezetése gyakorlatilag lehetetlenné teheti a Nvidia számára, hogy jelentős mennyiségű chipet szállítson kínai partnereinek, hiszen minden egyes szállítmány külön elbírálás alá esik majd, ami időigényes és bizonytalan kimenetelű folyamat.
Az ASML is gondokkal küzd
A technológiai szektorban tapasztalható feszültség nem korlátozódik az amerikai vállalatokra. Az európai félvezetőipari berendezéseket gyártó óriás, az ASML is csalódást keltő értékesítési előrejelzést tett közzé. A holland vállalat, amely a világ vezető litográfiai berendezésgyártója, és amelynek termékeit a chipek gyártásához használják, szintén érzékeli a geopolitikai feszültségek hatását.
Az ASML esetében a borús kilátások részben szintén a kínai piachoz kapcsolódnak, hiszen a vállalat legfejlettebb berendezéseinek exportját korábban már korlátozták a holland hatóságok, az Egyesült Államok nyomására. Az új előrejelzés arra utal, hogy a korlátozások hatása súlyosabb lehet a vártnál.
Piaci reakciók és következmények
A hírek hatására mindkét vállalat részvényei nyomás alá kerültek, ami tovagyűrűző hatást gyakorolt a teljes technológiai szektorra. Az elemzők szerint a korlátozások hosszú távú hatásai még súlyosabbak lehetnek, mivel a globális ellátási láncok átrendeződését eredményezhetik.
A kínai vállalatok már most is igyekeznek csökkenteni függőségüket a külföldi chiptechnológiáktól, és hatalmas összegeket fektetnek be saját félvezetőiparuk fejlesztésébe. Ez azonban időigényes folyamat, és a szakértők szerint még évekbe telhet, amíg Kína képes lesz versenyképes alternatívákat kínálni a legfejlettebb nyugati chipekkel szemben.
A jelenlegi helyzet a globális technológiai együttműködés további fragmentálódását vetíti előre, ahol a geopolitikai megfontolások egyre inkább felülírják a gazdasági racionalitást. Ez nemcsak a közvetlenül érintett vállalatoknak jelent kihívást, hanem a technológiát felhasználó iparágak széles körének is, a telekommunikációtól az autóiparig.
A borító képet FLUX.1-dev képgenerátor készítette az alábbi prompt alapján: A scene showing Nvidia semiconductor chips with restricted export symbol and ASML machinery in background, with Chinese and American flags, business executives looking concerned.