Reggeli tőzsdei hírek: Tud még tovább esni az amerikai tőzsde?

Riasztó sebességgel zuhant korrekciós területre az amerikai részvénypiac. Csütörtökön a főbb indexek átlépték a kritikus 10%-os esési határt, mindössze 16 kereskedési nap leforgása alatt. A Bloomberg elemzői csapata által készített kutatás alapján ez a 7. leggyorsabb 10%-os zuhanás 1929 óta.

A helyzet az átlagos részvények esetében még ennél is borúsabb képet mutat. Míg az indexek „csak” 10% körüli veszteséget szenvedtek el, addig a tipikus amerikai részvény jelentősen nagyobb értékvesztésen ment keresztül. Ez a jelenség arra utal, hogy az esés széles körben érinti a különböző szektorokat, nem csupán néhány nagyvállalat problémájáról van szó.

Mi áll a háttérben?

A hirtelen zuhanás mögött több tényező is meghúzódik. Az inflációs adatok a vártnál kedvezőtlenebbül alakultak, ami megkérdőjelezi a Fed kamatcsökkentési terveit. Emellett a vállalati eredmények sem hozták a Wall Street által várt számokat, különösen a technológiai szektor óriásai okoztak csalódást.

— HIRDETÉS —
Windows 11 Pro
20 880 Ft 12 528 Ft
Hivatalos Microsoft Partnertől
Garantált aktiválás
40% KEDVEZMÉNY
MEGNÉZEM

A makrogazdasági bizonytalanság és a geopolitikai feszültségek tovább fokozzák az amúgy is ideges piaci hangulatot. Az elemzők jelentős része úgy véli, hogy a befektetők túlzottan optimisták voltak az év első felében, és most szembesülnek a gazdasági realitásokkal.

Történelmi tapasztalatok

„Az ilyen gyors korrekciók általában túlreagálásokhoz vezetnek, de nem feltétlenül jelentik egy hosszú medvepiac kezdetét” – nyilatkozta lapunknak egy hazai alapkezelő vezető elemzője. Hozzátette: „A történelmi adatok azt mutatják, hogy a gyors eséseket gyakran gyors visszapattanások követik, azonban ez alkalommal több strukturális probléma is jelen van, ami elhúzódó gyengélkedést eredményezhet.”

Érdemes felidézni, hogy az 1929-es nagy összeomlást megelőzően szintén extrém gyorsasággal kezdett zuhanni a piac. Ugyanakkor a 2020-as Covid-krachot követően rekordidő alatt álltak helyre az árfolyamok. A jelenlegi helyzet valahol e két szélsőség között helyezkedhet el.

Mit tehetnek a befektetők?

A szakértők többsége óvatosságra int, de a pánikszerű eladásokat nem javasolják. „Ilyen piaci környezetben felértékelődik a diverzifikáció szerepe. A minőségi, erős mérleggel rendelkező vállalatok részvényei általában jobban teljesítenek a turbulens időszakokban” – magyarázta egy másik elemző.

A gyors esés egyben vételi lehetőséget is jelenthet a hosszú távra tervező befektetőknek, különösen olyan szektorokban, ahol indokolatlan mértékű volt az árfolyamok csökkenése. A jelenlegi helyzetben azonban a szokásosnál is fontosabb a körültekintő kockázatkezelés.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük