Újabb Starship rakéta indult útnak, majd tűnt el a semmiben

Alig két hónappal azután, hogy a SpaceX előző Starship-kilövése látványos robbanással végződött és égő törmelékekkel szórta tele a tengert a Turks és Caicos-szigetek mellett, Elon Musk vállalata csütörtökön ismét próbálkozhatott az óriásrakéta tesztelésével. Bár a start sikeres volt, a küldetés nem a tervek szerint alakult: néhány perccel a fellövés után ugyanis megszakadt a kapcsolat a járművel.

A teljes elő közvetítést itt lehet megnézni: https://www.spacex.com/launches/mission/?missionId=starship-flight-8

A tornyos elkapást tovább optimalizálták

A kilövés után a Super Heavy-nek nevezett első fokozat visszatért a kilövőállásra. A manővert annak ellenére nagyon simán teljesítette, hogy 13 helyett csak 12 hajtómű indult újra mind a fordulás mind a leszállás közben.

— HIRDETÉS —
Windows 11 Pro
20 880 Ft 12 528 Ft
Hivatalos Microsoft Partnertől
Garantált aktiválás
40% KEDVEZMÉNY
MEGNÉZEM

A nyolcadik próbálkozás sem hozott áttörést

Ez már a nyolcadik tesztrepülés volt a Starship programban, amely a világ valaha épített legerősebb rakétáját hivatott az űrbe juttatni. A gigantikus méretű űrhajó-hordozórakéta páros kilövése látványos volt, azonban hamar ismét problémákba ütközött a SpaceX csapata.

Az indítás utáni percekben a fedélzeti kamerák felvételein látható volt, ahogy az űrhajó hajtóművei sorra leállnak, aminek következtében a jármű irányíthatatlanná válva pörögni kezdett, majd megszakadt a video- és adatkapcsolat.

Több mint egy egyszerű rakéta

A Starship jelentősége túlmutat a SpaceX házon belüli fejlesztésein. A NASA is számít erre a járműre az Artemis holdprogramjában, hiszen jelenleg ez az egyetlen olyan rendszer, amely képes lenne jelentős méretű hasznos terhet a Holdra szállítani. A szerződés értelmében a Starship űrhajónak kellene az asztronautákat a Hold felszínére juttatnia a tervezett következő holdraszállás során.

Elon Musk már korábban is hangsúlyozta, hogy a Starship fejlesztése kulcsfontosságú a Mars-utazási terveihez is. Az űrhajót ugyanis többször használható rendszerként tervezték, amely képes lenne nagy mennyiségű rakományt és akár embereket is szállítani a vörös bolygóra.

Sikeres kezdet, bizonytalan folytatás

A csütörtöki kilövés látszólag problémamentesen kezdődött. A rakéta sikeresen emelkedett a magasba a texasi Starbase telephelyről, majd megkezdődött a küldetés, amelynek célja többek között az űrhajó motorjainak tesztelése és a Föld körüli pályára állás kísérlete volt. Azonban percekkel később a SpaceX mérnökei jelentették, hogy megszakadt a kapcsolat a járművel.

A mostani teszt során a vállalat újabb adatokat gyűjthetett, amelyek segíthetnek a rendszer továbbfejlesztésében, azonban a teljes siker még várat magára. A tesztek során tapasztalt problémák és meghibásodások nem szokatlanok ilyen összetett rakétarendszerek fejlesztése során, de kétségtelen, hogy a SpaceX-nek még számos akadályt kell leküzdenie, mielőtt a Starship rendszeresen és megbízhatóan teljesíthetne küldetéseket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük